Tutorial: Wymiana dyszy w drukarce 3D Printo H3

Proces wymiany dyszy w drukarce 3D Printo H3

Wymiana dyszy w drukarce 3D z głowicą V5 może wydawać się skomplikowana. W rzeczywistości posiadając wiedzę nt. kilku istotnych elementów cały proces nie powinien zajmować więcej niż 2-3 minuty. Należy temu jednak poświęcić chwilę uwagi i cierpliwości aby w przyszłości nie pojawiały się problemy z ekstruzją opisywane tutaj: Cieknąca głowica w drukarce 3D

Wszystkie opisywane operacje wykonujemy na rozgrzanej głowicy – zachowaj ostrożność aby uniknąć poparzenia.

Przygotuj następujące akcesoria z zestawu:

 1. Klucz 17
 2. Klucz 7
 3. Nowa dysza do głowicy
 1. W pierwszej kolejności rozgrzej głowicę do temperatur roboczych. Ok. 200-220 stopni w zupełności wystarczy.
 2. Kluczem 17 chwyć aluminiowy blok grzewczy głowicy, a kluczem nr 7 zacznij odkręcać dyszę drukarki w lewą stronę.

3. Nową dyszę wkręć w otwór po starej dyszy. Jeśli zrobisz to szybko i zwinnie, to można zrobić to nawet palcami. Zanim nowa dysza nagrzeje się i zacznie parzyć to powinna znaleźć się już na miejscu. Uważaj oczywiście aby nie dotknąć bloku grzewczego! Jeśli masz obawy to użyj klucza nr 7.

4. Przykręć dyszę do bloku grzewczego a następnie odkręć ją o ok. 1/4 obrotu. To ważny krok aby ciasno spasować dyszę z dalszą częścią głowicy i uniknąć przecieków.

5. Kluczem nr 17 dokręć blok grzewczy do górnej części głowicy. Pamiętaj że odstęp między radiatorem a blokiem grzewczym musi pozostać i mieć minimum 2 mm.

  • 5a. Tutaj może pojawić się ewentualna konieczność korekcji ułożenia głowicy. Jeśli dokręcając blok grzewczy do radiatora przewody grzałki i termistora obróciły się zbytnio i są naprężone, przejdź do kroku 5b. Jeśli nie, możesz od razu przejść do ostatniego kroku nr 6.
  • 5b. Naprężenie przewodów grzałki i ułożenie bloku grzewczego należy skorygować ułożeniem całej głowicy. W tym celu poluzuj o 2 obroty 2 śruby M3 po prawej stronie karetki XY, tuż nad wentylatorem chłodzącym głowicę.
  • 5c. Głowica powinna być luźno w uchwycie, możesz teraz obrócić ją w taki sposób aby dokręcony blok grzewczy nie naciągał przewodów grzałki. Po ustawieniu głowicy dokręć ją całą w uchwycie śrubami M3 po prawej stronie karetki. Możesz przejść do ostatniego kroku.

6. Kiedy poczujesz opór dokręcając blok grzewczy do radiatora możesz finalnie dokręcić dyszę. Użyj klucza nr 7 i dokręć dyszę do bloku grzewczego, trzymając blok grzewczy kluczem nr 17.

To wszystko.

Wymiana dyszy w drukarce zakończona. Upewnij się, czy blok grzewczy nie porusza się na boki (np. poruszając przewodami grzałki i termistora w lewo i prawo). Jeśli jest stabilnie dokręcony możesz spokojnie dalej używać drukarki. Jeśli bok grzewczy nadal lekko się porusza na boki to znaczy, że na którymś etapie pojawił się problem i będziesz musiał spróbować ponownie.

Pamiętaj, że po każdorazowej wymianie dyszy trzeba jeszcze wykonać poziomowanie stolika roboczego.