Regulacja Stepstick’ów

Regulacja stepsticków

Bardzo ważnym elementem poprawnej konfiguracji drukarki 3D jest odpowiednia regulacja stepstick’ów. Jak to zrobić, opisaliśmy w krótkim poradniku poniżej.

Regulacja stepstick’ów pozwala na maksymalne wykorzystanie mocy silników do poprawnej pracy drukarki 3D. Bez poprawnej konfiguracji silniki mogą pracować na „pół gwizdka” nie wykorzystując w pełni swojej mocy znamionowej.

Regulacja stepstick’ów ma szczególne znaczenie gdy w drukarce 3D zastosowane są silniki o niewielkiej sile, przykładowo 0.2 – 0.3 Nm. Warto wtedy w pełni skonsumować ich potencjał, przyspiesza to pracę drukarki 3D i pozwala na zastosowanie większych przyspieszeń, szczególnie ważnych przy skomplikowanych kształtach gdy drukarka wykonuje bardzo dużo krótkich ruchów.

Na innej stronie zamieściliśmy skrótowe informacje dotyczące regulacji vref dla wielu popularnych sterowników, tj. TMC2208, DRV8825, A4988 itp.

 

1. Sprawdzamy rezystory na stepsticku

Cała zabawa zaczyna się od sprawdzenia stepstick’ów i rezystorów które znajdują się w miejscu zaznaczonym poniżej:

Regulacja Stepstick' ów - A4988
Regulacja Stepstick’ ów – A4988

Jest kilka możliwości, najczęściej spotykane to:

R200 = 0.2Ω (prąd maksymalny stepstick'a to 1A)
R100 = 0.1Ω (prąd maksymalny stepstick'a to 1.5A)

Mając już wiedzę dotyczącą rodzaju stepstick’ów należy poprawnie wyregulować napięcie potencjometrem znajdującym się na każdym z nich. Wpierw jednak trzeba obliczyć wartość napięcia referencyjnego.

 

2. Obliczenia

Odczytujemy prąd silnika z nalepki znamionowej. Dla przykładu weźmy silnik 0.9A i stepstick z rezystorami R100 0.1Ω.

V-REF = Prąd silnika * 8 * Rs
V-REF = 0.9 * 8 * 0.1
V-REF = 0.72 V

lub dla silnika 1.68A:
V-REF = 1.68 * 8 * 0.1 = 1,34 V

 

3. Regulacja Stepstick’ów

Teraz przyda się nawet najtańszy multimeter lub woltomierz. Znając napięcie referencyjne V-REF należy wyregulować potencjometry tak aby wskazywały wyliczoną wcześniej wartość.

Napięcie VREF mierzymy pomiędzy potencjometrem a GND (może być w miejscu gdzie podłączamy zasilanie sterownika).

Mierzymy napięcie VREF między GND (-) a potencjometrem
Mierzymy napięcie VREF między GND (-) a potencjometrem

Najwygodniej zrobić to przed podłączeniem sterowników do drukarki i silników. Wystarczy sterownik podpiąć do USB. Warto do śrubokręta którym regulujemy podpiąć woltomierz. Będziemy mieć na bieżąco odczyt, można tak bardzo dokładnie ustawić napięcie.

Po tym zabiegu możemy mieć pewność że silniki pracują z pełną mocą. Na zakończenie: warto pamiętać również o chłodzeniu radiatorów na sterownikach jakimś wentylatorem. Niższa temperatura wydłuży to żywotność układów scalonych.