Regulacja Stepstick’ów

Regulacja stepstick ów

Bardzo ważnym elementem poprawnej konfiguracji drukarki 3D jest odpowiednia regulacja stepstick’ów czyli driverów silników krokowych. Jak to zrobić, opisaliśmy w krótkim poradniku poniżej.

Regulacja stepstick ‚ów pozwala na maksymalne wykorzystanie mocy silników do poprawnej pracy drukarki 3D. Bez poprawnej konfiguracji silniki mogą pracować na „pół gwizdka” nie wykorzystując w pełni swojej mocy znamionowej.

Regulacja stepstick’ów ma szczególne znaczenie gdy w drukarce 3D zastosowane są silniki o niewielkiej sile, przykładowo 0.2 – 0.3 Nm. Warto wtedy w pełni skonsumować ich potencjał, przyspiesza to pracę drukarki 3D i pozwala na zastosowanie większych przyspieszeń, szczególnie ważnych przy skomplikowanych kształtach gdy drukarka wykonuje bardzo dużo krótkich ruchów. Wszystko to bez obawy, że silnik zgubi kroki powodując artefakty w wydruku 3D lub całkowicie go rujnując (zjawisko to opisaliśmy też w naszym poradniku dot. problemów z drukiem 3D  tzw. Layer Shifting).

Jeśli od razu chcesz przejść do rzeczy, na innej stronie zamieściliśmy skrótowe informacje dotyczące regulacji vref dla wielu popularnych sterowników, tj. TMC2208, DRV8825, A4988 itp.

 

1. Sprawdzamy rezystory na stepsticku

Punkt można obecnie raczej pominąć, jest to już stosunkowo mało aktualne (2019). Obecnie wszyscy producenci driverów jasno deklarują prąd maksymalny i rzadko zdarzają się rozbieżności w tej kwestii. Dotyczyło to raczej czasów wczesnych RepRapów (2013-2015).

Jednak i dziś można spotkać pewne różnice w driverach. Np. ten sam scalak LV8729, może być różnie regulowany w zależności od producenta PCB oraz zastosowanych elementów pasywnych.

Cała zabawa zaczyna się od sprawdzenia stepstick’ów i rezystorów które znajdują się w miejscu zaznaczonym poniżej:

Regulacja Stepstick' ów Reprap Drukarki 3D Rzeszów Printo3D.pl

Jest kilka możliwości, najczęściej spotykane to:

  • R200 = 0.2Ω (prąd maksymalny stepstick’a to 1A)
  • R100 = 0.1Ω (prąd maksymalny stepstick’a to 1.5A)

Mając już wiedzę dotyczącą rodzaju stepstick’ów należy poprawnie wyregulować napięcie potencjometrem znajdującym się na każdym z nich. Wpierw jednak trzeba obliczyć wartość napięcia referencyjnego.

2. Obliczenia

Odczytujemy prąd silnika z nalepki znamionowej. Dla przykładu weźmy silnik 0.9A i stepstick z rezystorami R100 0.1Ω.

V-REF = Prąd silnika * 8 * Rs
V-REF = 0.9 * 8 * 0.1
V-REF = 0.72 V

lub dla silnika 1.68A:
V-REF = 1.68 * 8 * 0.1 = 1,34 V

3. Regulacja Stepstick’ów

Teraz przyda się nawet najtańszy multimeter lub woltomierz. Znając napięcie referencyjne V-REF należy wyregulować potencjometry tak aby wskazywały wyliczoną wcześniej wartość.

Napięcie VREF mierzymy pomiędzy potencjometrem a GND (może być w miejscu gdzie podłączamy zasilanie sterownika) .

VREF Reprap drukarki 3D Printo3d.pl

 

Mierzymy napięcie VREF między GND (-) a potencjometrem

Najwygodniej zrobić to przed podłączeniem sterowników do drukarki i silników. Wystarczy sterownik podpiąć do USB. Warto do śrubokręta którym regulujemy podpiąć woltomierz. Będziemy mieć na bieżąco odczyt, można tak bardzo dokładnie ustawić napięcie.

Po tym zabiegu możemy mieć pewność że silniki pracują z pełną mocą. Na zakończenie: warto pamiętać również o chłodzeniu radiatorów na sterownikach jakimś wentylatorem. Niższa temperatura wydłuży to żywotność układów scalonych.

A4988

V-REF = Prąd silnika * 8 * Rs

Przykład dla silnika 1.5A:
V-REF = 1.5 * 8 * 0.1 = 1,2 V

DRV8825

V-REF = Max prąd silnika / 2

Przykład dla silnika 1.5A:
V-REF = 1.5 / 2 = 0,75 V

TMC2100

V-REF = Max prąd silnika

Przykład dla silnika 1.5A:
V-REF = 1.5 V

TMC2208

V-REF = Max prąd silnika

Przykład dla silnika 1.5A:
V-REF = 1.5 V

TMC2130

V-REF = Max prąd silnika

Przykład dla silnika 1.5A:
V-REF = 1.5 V

LV8729

V-REF = Max prąd silnika / 2

Przykład dla silnika 1.5A:
V-REF = 1.5 / 2 = 0,75 V

Mamy nadzieję, że w ten sposób nieco rozjaśnimy sytuację z regulacją napięcia referencyjnego na popularnych w drukarkach 3D sterownikach silników krokowych.

Masz pytania? Napisz do nas 🙂

Skandynawski, nowoczesny i minimalistyczny design.