Prusa i3 Marlin – Skonfigurowany Firmware

Prusa i3 Marlin 1.0.2

Do zasobów w dziale download dodany został wstępnie skonfigurowany dla drukarki Prusa i3 Marlin firmware 1.0.2. Jest to firmware na którym obecnie pracuje jedna z drukarek i nie sprawa żadnych problemów. Oczywiście kalibrację ekstrudera i regulatora proporcjonalno-całkująco-różniczkującego (w skrócie PID – brzmi mniej strasznie 😉 ) należy wykonać samemu na własnej drukarce 3D. To czynność której nie da się wykonać raz dla wszystkich urządzeń. Naturalnie dodatkowo konfiguracja krańcówek ( lub jak kto woli endstopów ), oraz kierunki obrotów silnika itp. również należy skontrolować przed pierwszym uruchomieniem. Tego również nie da się przewidzieć czy ktoś ma wtyczkę normalnie czy do góry nogami wpiętą w sterownik drukarki 3D, zatem to zostaje już na barkach użytkownika. 😉 Ogólnie cały firmware stanowi dobrą bazę do dalszej konfiguracji, personalizacji i modyfikacji drukarki.

Firmware odgórnie ma włączoną obsługę wyświetlacza LCD graficznego dla RAMPS 1.4 dlatego przy kompilowaniu i wgrywaniu oprogramowania na Arduino Mega 2560 należy pobrać bibliotekę u8glib i skopiować ją do folderu z bibliotekami Arduino.

Dostępna jest np. tutaj: https://code.google.com/p/u8glib/wiki/u8glib

 

Kilka ważniejszych ustawień:

– ustawienie kroków na mm w osiach X Y Z (dla paska zębatego GT2 oraz zębatek GT2 – 20 zębów)

– wstępnie skonfigurowane ustawienia ekstrudera Wade’a (do dokładnej kalibracji we własnym zakresie)

– ustawienie limitów we wszystkich osiach na: X: 210 mm, Y: 195 mm, Z: 175 mm

– ustawienie prędkości maksymalnych i akceleracji

 

Jak wyżej, firmware jest skonfigurowany na tyle na ile można to zrobić odgórnie. Dlatego wszelkie dodatkowe modyfikacje są jak najbardziej wskazane a niekiedy nawet konieczne.

https://printo3d.pl/Printo/download/Marlin-Prusai3.rar