PLA i ABS różnice

PLA vs ABS – różnice oraz porównanie filamentów

Obecnie w branży obejmującej druk i drukarki 3D w technologii FDM dominują głównie filamenty ABS i PLA. Coraz więcej drukarek 3D pozwala na drukowanie co najmniej tymi dwoma rodzajami filamentów, a coraz częściej na listach obsługiwanych materiałów pojawiają się takie tworzywa jak: HIPS, Guma, Laywood, Nylon, PVA, Poliwęglan oraz wiele innych odmian.


PLA vs ABS to jednak temat tego wpisu. Pozostałe materiały na chwilę obecną są jeszcze dość mało popularne, być może głównie ze względu na swoją stosunkowo wysoką cenę w porównaniu do ABS i PLA.

Podstawowe różnice wizualne

Pierwsza rzecz która rzuca się w oczy przy spojrzeniu na filamenty to fakt że ABS jest raczej matowy i trochę bardziej elastyczny, giętki. PLA zaś ma bardziej gładką powierzchnię oraz jest błyszczący. Na szpuli różnica jest mniej widoczna jednak po wydrukowaniu modelu z danego materiału widać jak na dłoni z jakim filamentem mamy do czynienia. Po wydruku z PLA powierzchnia jest bardzo błyszcząca i ma intensywny kolor, ABS z kolei posiada nadal swój lekko matowy wygląd. Osobiście mi bardziej do gustu przypadł ABS i jego powierzchnia, pomimo np gorszego zapachu o którym dalej.

PLA vs ABS - różnice filamentów drukarki 3D grawires, rzeszów printo
PLA vs ABS

Zapach

Zapach podczas drukowania zależy od kilku czynników. Głównym jest sposób produkcji danego filamentu. Ten sam rodzaj plastiku od różnych producentów może posiadać znaczące różnice w zapachu. Temperatura również może mieć wpływ na woń wydzielaną podczas druku 3D. Choć już nie tak znaczącą, raczej chodzi o intensywność zapachu która jest większa w wyższej temperaturze.
ABS podczas druku wydziela wyraźny zapach zwykłego topionego plastiku, dla wielu może być on dość uciążliwy. Dlatego warto unikać długiej ekspozycji na opary podczas korzystania z ABSu w drukarce 3D. Wystarczy dobrze wentylowane pomieszczenie lub wyciąg oparów (tu najlepiej sprawdzają się drukarki 3D z zamkniętą obudową). Opary ABSu mogą również działać drażniąco na drogi oddechowe oraz oczy.
PLA to filament roślinnego pochodzenia zatem jest on w pełni biodegradowalny. Jego powonienie przyrównać można do słodkiego zapachu podobnego nieco do tego, który wydziela się podczas destylacji alkoholu. Jednak jest on zdecydowanie dużo mniej intensywny oraz wydaje się że bardziej znośny od zapachu ABS.

Różnice podczas druku 3D – PLA vs ABS

ABS charakteryzuje się między innymi dużą kurczliwością w trakcie drukowania oraz wymaga podgrzewanego stołu. Kurczliwość ABS powoduje częsty problem czyli tzw. podwijanie lub odklejanie się wydruku od stołu. Jednak odpowiednia temperatura stołu roboczego oraz dobrze przygotowany sok z ABS lub podkładka BuildTak powoduje że i te problemy znikają. Ten rodzaj filamentu wymaga również wyższej temperatury pracy drukarki 3D. Zazwyczaj temp. głowicy oscyluje w okolicach 230ºC – 270ºC.
PLA zaś uważa się za dużo łatwiejszy materiał do druku 3D i lecz wg mnie jest to mit, który obiegł wszelkie fora tematyczne i został przyjęty za fakt. PLA nie wymaga podgrzewanego stołu, wystarczy klej w sztyfcie. Lecz wcale nie nie daje to gwarancji mocnego trzymania się wydruku. Nie pojawiają się również pęknięcia między warstwami na które mogą narzekać mniej doświadczeni makerzy pracujący z ABS. PLA ma zaś swoje minusy, z największym spotkać się można przy próbie szybkiego druku małego przedmiotu. Bez dobrego chłodzenia wydruku – porażka murowana. Temperatura pracy dla PLA to od 190ºC – 220ºC.
Osobiście dużo bardziej wymęczyłem się pracą z PLA niż ABS, mimo że rolki filamentu mam od tego samego producenta. Na początku nie próbowałem drukować z ABS mając na uwadze opinie znalezione w internecie jaki ten filament rzekomo jest wymagający. PLA bez przerwy sprawiał kłopoty, tu wydruk zbyt słabo trzyma, tu zatkana dysza, tam zaś znowu prążki na wydruku a ekstruder nie wyrabia..
Po przejściu na ABS prążki zniknęły, wydruk na soku ABS trzyma tak mocno że mogę podnieść na nim dziesięciokilogramową drukarkę do góry, dysza nie zatkała się ani razu, a średnia prędkość wydruku skoczyła z 45 mm/s do 80 mm/s zostawiając przy tym dużo lepszą jakość powierzchni wydruku 3D.. Teraz wiem że jeśli zacząłbym od ABSu to oszczędziłbym sobie godziny kalibracji i dziesiątki nieudanych prób doszukując się problemu w drukarce 3D a nie filamencie.
Tylko ten zapach..

PLA vs ABS
ABS rozwarstwienie wydruku

Reakcja na wilgoć

Oba rodzaje filamentu powinny być przechowywane w suchym miejscu, najlepiej z dala od wilgoci. W przypadku braku możliwości zapewnienia takich warunków może pojawić się problem różnicujący oba filamenty.
Dobrze widocznym efektem pracy z wilgotnym filamentem są a) bąble na wydruku oraz b) przerwy w ciągłości ekstruzji plastiku.
ABS zawilgocony stosunkowo łatwo osuszyć przy użyciu gorącego powietrza lub dehydratora. Wydruk z wilgotnego ABS może mieć niższą jakość oraz wytrzymałość, szczególnie międzywarstwową.
PLA gdy stanie się wilgotny jego osuszenie jest bardziej problematyczne, a nawet po takim zabiegu może w trakcie drukowania utracić swoje właściwości. Ryzyko zapchania dyszy lub zerwania zwoju jest większe niż w przypadku zawilgoconego ABS.